Najlepiej sprzedająca się seria fantasy

Literatura popularna co roku wydaje na światło dzienne twory, które z miejsca stają się bestsellerami i długo nie schodzą ze sklepowych półek. Jedne zostają na stałe w pamięci czytelników, drugie zastępowane szybko są nowymi pozycjami. Nie inaczej jest z książkami z gatunku fantasy, mimo tego, to właśnie w tej kategorii spotkać możemy jeden z największych fenomenów lat ostatnich. Mianowicie mowa tutaj o pewnej serii amerykańskiego pisarza, która zatrzęsła zarówno rynkiem wydawniczym, jak i filmowym. Jest to Gra o tron – książki sygnowane tą nazwą pojawiają się nieustannie od lat, co ciekawe pisarz, nie skończył jeszcze swojej serii, a serial telewizyjny oparty na jego historii zdążył już przeskoczyć wydarzenia książkowe i snuje swoją własną, dalszą historię.

Literacki fenomen

Gra o tron pod względem językowym czy stylistycznym nie zachwyca. Jest to produkt przeciętny, który czyta się łatwo i prosto. Dużo w nim wulgaryzmów i szczegółowych opisów, lecz to, co zatrzymuje nas z fikcyjnymi bohaterami na dłużej, to historia. Wykreowana przez George’a R.R.Martina wciąga od pierwszych stron i nie pozwala nam uciec z przedstawionego przez niego świata. Każdy tom zawiera kilkaset stron przygód, awantur, politycznych gierek oraz ton brutalności. Zaskakuje ilość wrzuconych do opowieści postaci, która momentami może przytłaczać czytelnika, gdy ten zaczyna się w coraz to nowych wprowadzanych bohaterach gubić. Przez to, gdy zrobimy sobie dłuższą przerwę od serii i powrócimy do niej, możemy mieć trudności z początkowym połapaniem się odnośnie do tego, kto jest kim i jakie ma zadanie.

Nieustająca popularność

George R.R.Martin pisze kolejne tomy w sporych odstępach czasowych, igrając ze swoimi fanami. Mimo tego, ilość jego czytelników nie maleje, a wręcz nieustannie wzrasta. Oczywiście, wpływ na to może mieć serial wyprodukowany i emitowany przez HBO, który podobnie jak literacka seria, zebrał milionowe rzesze odbiorców. Lektura Martina jest wciągająca, absorbująca i intrygująca, jednak czasami szczegółowość z jaką podchodzi do przedstawiania zdarzeń, zachowań postaci i intryg, może zmęczyć. Nie zmienia to faktu, że jest to przykład literatury popularnej, która charakteryzuje się dużą dozą oryginalności.

Gra o tron – co ją wyróżnia:

  • charakterystyczni i wyraziści bohaterowie,
  • multum postaci w każdym tomie,
  • niespodziewane śmierci głównych protagonistów, ale i antagonistów – przez co czytelnik nigdy nie jest pewny, co czeka go na kolejnych stronach,
  • duża doza brutalności,
  • brak czarno-białych charakterów, każda z przedstawionych postaci ma swoje motywacje, które kierują jej działaniami,
  • oryginalny świat przedstawiony z wieloma szczegółowymi elementami, wierzeniami, tradycjami.